Cemal Enginyurt’tan Halil Konakçı’ya sert tepki: İmam olsa, vicdanı olsa ‘Hatay’da susuzluktan kıvranan insanların derdine derman olun’ derdi

Demokrat Parti (DP) Milletvekili Cemal Enginyurt, Sözcü TV’de yayınlanan Karşı Karşıya programına konuk oldu. Hatay’a ilişkin sözleri ile dikkat çeken imam Halil Konakçı hakkında ‘Gerçekten imam olsa, Hatay’da susuzluktan kıvranan insanların derdine derman olun, derdi’ dedi.

Enginyurt, Kadir Mısıroğlu’na gönderme yaparak “Keşke Yunan kazansaydı, diyenden hiçbir farkı yok” ifadelerini kullandığı sözleri şöyle:

Halil Konakçı imam olsa, gerçekten Müslüman olsa ‘Hatay Arap şehridir’ demek yerine bugün ‘Hatay’da susuzluktan kıvranan insanların derdine derman olun’ derdi.”

Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadaki paylaşımlarına ilişkin İstanbul’un Pendik ilçesindeki Uluçınar Camii İmamı Halil Konakçı hakkında inceleme başlattı. Edinilen bilgiye göre, Diyanet tarafından, son günlerde sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle Konakçı hakkında inceleme yapılacak.

Konakçı, Hatay için sosyal medyadan paylaşılan videosunda şu ifadeleri kullanmıştı:

Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahu ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar.”

Ümit Özdağ da suç duyurusunda bulundu

Özdağ ve parti avukatları, bugün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne gelerek Hatay için kullandığı ifadeler nedeniyle Konakçı hakkında; “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “Devlet kanunlarını ayıplama, kınama ve aşağılama, değersizleştirme”, “Anayasa’yı ihlal”, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı AKP’li Oktay Saral, sosyal medya platformu X’te “Yüzde yüz yerli Muhterem Halil Konakçı Hocaefendi’ye O’nun imanı gibi kavi bir duruş sergileyerek sahip çıkınız” diyerek Diyanet İşleri Başkanlığı’na seslendi.

TIKLAYIN | Diyanet, imam Halil Konakçı hakkında inceleme başlattı

TIKLAYIN | Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral’dan hakkında inceleme başlatılan Halil Konakçı hakkında açıklama: Her daim yanındayız

TIKLAYIN | Ümit Özdağ’dan “Hatay Arap şehridir” diyen imam Halil Konakçı hakkında suç duyurusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir