Evcil dostların deri ve tüy sağlığını zengin birleşenli takviyelerle güçlendirmek mümkün

Evcil dostların sağlığında önemli bir gösterge olan deri ve tüy yapısı, çoğunlukla pire ve kene gibi etmenlere maruz kalıyor. Dış uyaranlara karşı bariyer işlevi gören deri ve tüyler, kedi ve köpeklerin bağışıklığından vücut ısısını dengelemeye, su ve nem tutma miktarından besin depolamaya kadar birçok bedensel sürecinde hayati rol oynuyor. Evcil dostların cilt ve tüy sağlığını kaliteli mama, düzenli parazit kontrolü gibi çeşitli önlemlerin yanı sıra doğal içerikli gıda takviyeleriyle desteklemek önem taşıyor. Evcil dostların yaşam kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş gıda takviyeleri sunan Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, omega, multivitaminler, çinko gibi bileşenlere sahip doğal takviyelerin, evcil dostların cilt sağlığında önemli bir anahtar görevi gördüğünden bahsediyor. 

Vücudun tamamını kapsayan deri ve tüy, dışarıdan gelecek etmenlere karşı bir savunma hattı olsa da evcil dostların günlük yaşamında pire ve kene gibi parazitlere yakalanma riski barındırıyor. Sağlık problemlerine yönelik önemli sinyaller veren deri ve tüy, evcil dostların toplam vücut ağırlığının yaklaşık %10 ila %15’ini oluşturuyor. Aynı zamanda evcil dostların deri ve tüyleri alerjilere karşı koruma, vücudun nem ve ısı dengesi gibi bedensel süreçlerde önemli bir rol oynadığından etkili bir bakımla desteklenmesi gerekiyor. Kedi ve köpeklerin çoğunlukla pul pul dökülme, akıntı, tahriş gibi belirtilerle ortaya çıkan cilt rahatsızlıklarına, doğru şekilde müdahale etmek önem taşıyor. Bu noktada düzenli parazit kontrolü, banyo sıklığı, güneşten koruma gibi faktörlerin yanı sıra gıda takviylerine başvurmak, kedi ve köpeklerin cilt sağlığında tam ve dengeli bir koruma sağlıyor. Evcil dostların yaşam kalitesini artırmaya yönelik özel olarak formüle edilmiş gıda takviyeleri sunan Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, omega, vitamin ve mineraller açısından zengin takviyelerin cildi toksinlerden arındırarak alerjiden koruduğunu vurguluyor.

Gıda Takviyeleri, Deri ve Tüy Sağlığını Optimize Ediyor

Evcil dostların deri ve tüy sağlığı, dış görünüşün yanı sıra optimal sağlık için üstün bir koruma sağlıyor. Kedi köpeklerin bağışıklığı zayıfladığında cilt üzerinde zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar ve potansiyel hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Vücut üzerinde nem dengesini koruyan deri ve tüy aynı zamanda yalıtım görevi görerek evcil dostların vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ter bezi olmadığı için su kaybı yaşayabilen kedi ve köpekler, deri ve tüy yoluyla vücudunun ihtiyaç duyduğu su miktarını düzenleyebildiği gibi metabolizmasını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarını da artırıyor. Bu sebeple evcil dostların yaşam alanlarının her zaman temiz tutulmasına, güneşe maruz kalma süresine, banyo sıklığına ve onlara uygun olacak ürünlerin kullanılmasına özen göstermek gerekiyor.

“Evcil Hayvanların Cilt Problemlerini Genel Vücut Sağlığı Etkileyebilir”

Cilt sağlığının, evcil hayvan ebeveynlerinin önemle yaklaşması gereken bir konu olduğunu söyleyen Peker, “Deri ve tüy, evcil hayvanların optimal sağlığında önemli bir yere sahip olduğundan bu noktada bütünsel olarak vücut sağlığına odaklanılması gerektiğine inanıyorum. İnsanlar cildi için krem, serum gibi ürünler kullanırken bir yandan da beslenmesine ve düzenli vitamin alımına dikkat ediyorsa evcil hayvanlar için de aynı durum geçerli. İnsanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da birçok cilt problemi genel vücut sağlığından kaynaklanabilir. Bu sebeple sadece deri ve tüy sağlığına etki eden ürünlerle birlikte kaliteli mama ve mineraller açısından zengin takviyeler kullanmak önem teşkil ediyor. Özellikle kolajen, omega, çinko, multivitamin gibi bileşenlerden oluşan takviyeler evcil dostların metabolizmasını güçlendirmekten bağışıklığını artırmaya kadar pek çok fayda sunacağı için deri ve tüy sağlığında da daha etkin bir koruma sağlıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir