Rektör Prof. Dr. Budak, Oryantasyon Programlarıyla Yeni Egelilere “Merhaba” Diyor

Yeni akademik yılın yüz yüze olarak başlamasıyla birlikte Ege Üniversitesi Kampüsü öğrencilerine kavuştu. EÜ’nün akademik birimleri de birinci sınıf öğrencilerinin üniversiteyi daha yakından tanımaları ve uyum sağlamaları adına oryantasyon programları düzenleniyor. Programlarda öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, hem üniversitenin olanaklarını anlatıyor hem de öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunuyor.

Ege Üniversitesi İletişim, Edebiyat, Fen, Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği fakültelerinde yeni eğitim-öğretim yılının ilk gününde oryantasyon programları düzenlendi. Programlara Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra fakülte üst yönetimleri ile akademisyenler ve öğrenciler ve aileleri katıldı. Rektör Budak; Eczacılık, Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinde, birinci sınıf öğrencilerine mesleğin sembolü olan beyaz önlüklerini giydirdi.

Programlarda öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Budak, “Pandemi koşulları ve deprem felaketi gibi nedenlerle uzunca bir süredir kampüsümüz, siz öğrencilerimizden yoksundu. Sizleri çok özlediğimiz bu aranın ardından yüz yüze gerçekleştireceğimiz 2023-2024 Eğitim-Öğretim döneminin ilk gününde burada sizlerle olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugün, yaşamınızın geri kalanını şekillendireceğiniz, geleceğinize dair önemli kararlar alacağınız, mesleğinizin gereklerini öğreneceğiniz ve en önemlisi de kültürel, sosyal ve entelektüel gelişiminizi tamamlayacağınız üniversite hayatınızın ilk adımlarını atıyorsunuz. Eğitim- öğretim hayatınız boyunca; hedeflerinize ulaşmada, akademik ve entelektüel alt yapınızı geliştirmenizde elimizden gelen desteği vereceğimizi bilmenizi isterim. Ege Üniversitesi çatısı altında huzurlu, güvenli ve başarılı bir üniversite yaşamı sürdürmeniz öncelikli hedeflerimizden. Bu süreçte öğrenci odaklı yaklaşımla kapılarımız sizlere sonuna kadar açık. Sizlerle, rektör-öğrenci arasında herhangi bir engel olmadan iletişim içerisinde olacağım. Sorunlarınızı, ihtiyaçlarınızı ve taleplerinizi çekinmeden iletebilirsiniz” dedi.

“Yükseköğretimde öncü bir üniversitede eğitim göreceksiniz”

Ege Üniversitesinin yükseköğretimde örnek bir üniversite olduğunu ifade eden Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz; Türkiye’nin ilk Kurumsal Tam Akreditasyon Belgesini alan, Öğrenci Odaklı, Araştırma Üniversitesi hüviyetine sahip Türk yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversitedir. Yarım asrı aşkın süredir bilim yolculuğunu sürdüren Üniversitemiz, ülkesinin hedef ve ideallerine katkı sağlamayı esas almış köklü bir bilim yuvasıdır. Sizlerden tek isteğimiz, hayat boyu öğrenmeyi temel ilke olarak benimseyen, düşünen, sorgulayan, öğrenmek ve öğrendiğini geliştirmek isteyen bireyler olarak bilime ve ülkenize katkı sağlamanız. Geleceğimizin inşasında hem akademik hem kültürel yönden zengin bireyler olarak başrolü üstlenmeniz. Sizlere emanet ettiğimiz bugünü, çalışmalarınızla daha ileri taşıyarak toplumsal gelişmeye öncülük etmeniz. Egeli olma ayrıcalığıyla bu ailenin bir parçası olarak siz kıymetli öğrencilerimizin Üniversitemizi her alanda en iyi şekilde temsil edeceğine; çalışkan, dürüst, araştıran, ülkesi ve milleti için üreten bireyler olacağına yürekten inanıyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi Sizler, Türkiye’nin müreffeh ve parlak geleceğisiniz” diye konuştu.

“ Sizlere uzman akademik kadromuz ve alt yapımızla destek olacağız”

Eğitim süresi boyunca öğrencilere her türlü desteği sağlayacaklarını ifade eden Rektör Budak, “Kendinizi bulma ve mesleki yeterliliğinizi edinme sürecinizde fakültelerimizin nitelikli akademik kadrosundan destek alacağınız için çok şanslısınız. Fakültelerimiz,  eğitiminiz boyunca ihtiyaç duyacağınız her türlü fiziksel altyapıyı sağlamaya özen gösteriyor. Siz değerli öğrencilerimize, özünde insan hedefinde bilim üretmek olan; tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitemizdeki eğitim-öğretin yolculuğunuzda başarılar diliyor, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Programlar kapsamında Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, dereceye giren öğrencilere başarı plaketleri takdim etti, sağlık alanında eğitim alacak öğrencilere ise beyaz önlüklerini giydirdi. Etkinliklerde fakülte dekanları, öğrencilere ilk günlerinde fakültelerini tanıtan konuşmalar yaptılar. Ayrıca bölümlerin başkanları alanlarıyla ilgili sunumlar gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir